Dr. Kulin Sándor:
A mai (2024.07.08) előadásunk témája a terhesség alatti szív-érrendszeri adaptáció csodái és kihívásai. Miért gondolom, hogy ez fontos, és miért tartom csodának ezt az adaptációt?
Tulajdonképpen ez az adaptáció egy aktív alkalmazkodás. A szervezet aktívan készül fel a nagy feladatra, ami a kilenc hónap alatt a kismamákra vár. A célunk, hogy minél egészségesebb édesanyáktól minél egészségesebb kisbabák szülessenek. A hallgatók közül sokan egész életüket erre tették fel (több védőnő vett részt a webinaron - a szerk.), és folyamatosan keressük azokat a lehetőségeket, hogy ezen a területen még többet tudjunk nyújtani.
Az anyai test változásai egészséges várandósságban
Nem csak arról van szó, hogy felkészülnek az emlők a szoptatásra, vagy hogy a keringő vér mennyisége megnő, hanem minden egyes porcikánk aktívan részt vesz ebben az alkalmazkodásban. Mint egy nagy szimfónikus zenekar, minden hangszer és zenész hozzájárul ahhoz, hogy a tökéletes mű megszülethessen.
Az anyai szív-érrendszer különösen is nagy terhelésnek kell megfeleljen. Kutatások vizsgálták az anyai szív válaszát a megnövekedett igényekre. Kiderült, hogy míg a legintenzívebb edzéseket végző élsportolók szíve egy év alatt kb. 25%-ban növekszik meg, addig egy átlagos édesanyának ez az érték 35% körül alakul. Érthető, hiszen a sportolók heti 4-6 alkalommal vesznek részt több órás edzéseken, míg az édesanyák szíve heti 168 órán keresztül egyre nagyobb terheléssel néz szembe. Bámulatos teljesítmény, hogy erre képes megfelelően reagálni a legtöbb esetben az anyai szív.
Kihívások:
Az adaptáció megfelelő módon kell, hogy megtörténjen. Ha bizonyos szervek-szervrendszerek nem a megfelelő ütemben alkalmazkodnak a megnövekedett igényekhez, akkor az problémák forrása lehet. A szülészetben korábban azt gondolták, hogy bizonyos anyai és magzati problémák/kórállapotok oka a méhlepény és az általa elválasztott keringő molekulák. Azonban az elmúlt évtizedekben kiderült, hogy az anyai szív-érrendszer elégtelen adaptációja az elsődleges ok. Ez egy új megközelítés a szülészetben!
Új Kutatások:
Dr. Basky Thilaganathan professzor, aki a londoni Szent George’s University Hospital szülész professzora, felvetette, hogy a méhlepény csupán csak áldozata és nem az okozója az ún. preeclampsia nevű betegségnek (The placenta and preeclampsia: villain or victim? - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33771361/). Kutatásaik során kiderült, hogy a preeklampsziás kismamák szívének morfológiája és funkciója inkább az idősebb, 70 év körüli hölgyek szívéhez hasonlít. A méhlepény elégtelen funkciója valószínűleg egy másodlagos probléma.
Várandós Tünetek és Szív-érrendszeri Betegségek:
Thilaganathan professzor rávilágít arra, hogy a várandósság alatt jelentkező tünetek, mint a nehézlégzés, dagadó bokák, krónikus energiahiány és éjszakai gyakori vizelés, hasonlóak a szívelégtelenség tüneteihez. Valóban, a várandósság egy viszonylagos szívelégtelenségként is felfogható, hiszen, főleg a várandósság utolsó heteiben már olyan nagy teher hárul az anyai szívre, aminek a teljes és tökéletes ellátására már “elégtelenné” válik. Emiatt a várandósság alatt a szív-érrendszeri adaptáció folyamatos kísérése kulcsfontosságú a komplikációk időben való észlelése érdekében.
Innováció és Megoldások:
Egy, HeartReader/PregnaScan névre hallgató, magyar kutató- és fejlesztőcsapat által kifejlesztett rendszer lehetővé teszi a szív-érrendszeri állapot és annak változásainak nyomon követését. (A fejlesztés vezetője Dr. Kulin Sándor - a szerk.) Ez a rendszer, amely egy ultraszenzitív mérőeszköz segítségével rögzíti a perifériás pulzushullámokat, segíthet a várandós kismamáknak és a gondozásukért felelős szakembereknek, hogy időben felismerjék az esetleges problémákat, és megfelelő életmódbeli változtatásokat hajtsanak végre.
Programunk és Eredményeink:
A HeartReader csapata 2021 óta működik együtt védőnőkkel, és segítségükkel már több mint 1500 kismamát és hozzátartozót vontak be a programba. Az ez idő alatt gyűjtött, több, mint 24 000 mérés segítették a védőnők munkáját nyomon követni a várandós kismamák szív-érrendszeri adaptációját.
A HeartReaderrel végzett otthoni mérések lehetővé teszik több hónap alatt kirajzolódó fontos trendek és változások megismerését. Ha pedig ismerjük az egészséges várandósságokban kialakuló trend mintázatokat és ezekhez viszonyítjuk az adott kismama mérési eredményeit, könnyen megállapítható, hogy ki az, akinek a szív-érrendszeri alkalmazkodása a megfelelő mederben zajlik és kik azok, akiknek szüksége van extra figyelemre.
Konklúzió:
A rendszeres otthoni mérések és a szakemberek által végzett távoli ellenőrzések lehetővé teszi a kismamák és gondozóik számára, hogy időben felismerjék az esetleges problémákat, és megtegyék a szükséges lépéseket. Várandósság alatti távmonitorozási szolgáltatásunk segíthet abban, hogy megbizonyosodjunk, hogy a várandósság során a szív-érrendszeri adaptáció megfelelően zajlik, és végül minél egészségesebb édesanyáktól minél egészségesebb kisbabák születhessenek.
Aki szeretné megtekinteni az egész előadást, megteheti itt:
Rendelőnkben elérhető szolgáltatásunkról tudjon meg többet itt: https://www.drkulin.com/pregnascan
Jogi nyilatkozat
A HeartReader/PregnaScan rendszer az E-Med4All Europe Kft által fejlesztett, tudományos alapokon és tudományos igényességgel létrehozott digitális pulzushullám-analízis alapú innováció.
Fontos megjegyezni, hogy a rendszer nem helyettesít semmilyen orvosi vizsgálatot, kötelező várandósgondozáshoz kapcsolódó szűrést.
Az európai MDR rendszerben nem minősül hivatalos orvostechnikai eszköznek.
Kérjük, hogy bármilyen egészségügyi kérdés vagy probléma esetén konzultáljon kezelőorvosával vagy egyéb szakképzett egészségügyi szakemberrel.
Comments